Iris

Genetický test na zánětlivá plicní onemocnění u kolie

Zas další genetický test...

To budou chovatelé naříkat! Těch testů je čím dál více... Avšak já si myslím, že je rozdíl, jestli se testují změny na očním pozadí, které psovi nijak neovlivní délku života nebo jestli poznatky ohledně dědičných vloh zachrání život a ušetří spousty trápení.

Poprvé jsem slyšela o IPD (=Inflammatory Pulmonary Disease= zánětlivá plicní onemocnění) před pár lety od jedné zoufalé chovatelky, které se v jednom vrhu narodila tři postižená štěňata. Když tuto svou tragickou zkušenost zveřejnila v chovatelských kruzích, čelila okamžitě kritice ze všech stran.

Štěňata stále znovu vykazovala symptomy plicního zánětu, který se zdál být dobře léčitelný antibiotiky. Dříve nebo později jsou však psi již tak nemocní, že umírají nebo musejí být uspáni. Známé bylo takové onemocnění u staroanglických ovčáků (bobtailů). Vysvětleno mi to bylo následovně: jemné chloupky v dýchacích cestách přenášejí nečistoty a choroboplodné zárodky z vdechnutého vzduchu z těla pryč. Pokud tyto chloupky narostou špatným směrem, proces přestane fungovat a ještě navíc je stále více vdechována nečistota. Ochranná funkce přestává fungovat. To vede k zánětům zdánlivě dobře léčeným antibiotiky, ale stále znovu dochází k recidivě. Jedna z mých známých chovatelek pátrala a brzo narazila na řadu popdobných případů v sousedních zemích, které však ukazovaly na dědičnou souvislost postižených psů.

Laboratorně se pak díky spolupráci chovatelů a prof. Leeba z univerzity v Bernu potvrdila genetická příčina onemocnění a byl vyvinut i konkrétní genetický test.

Jde o obrovskou pomoc chovatelům. Vyskytne-li se ve vrhu podezřelé štěně, dá se nyní okamžitě podrobit genetickému testu, aby se zjistilo, zda se jedná o skutečné vážné onemocnění nebo jde jen o nachlazení. Smysluplný je tento genetický test pochopitelně i u dospělých chovných jedinců, zda nejsou přenašeči této nemoci, aby mohl chovatel odpovídajícím způsobem plánovat budoucí krytí


Další informace ke genovému testu podniku Labogen na adrese https://shop.labogen.com/kontakt

Převzato z: COLLIE REVUE