Iris
Moravskoslezský klub chovatelů collií a sheltií, z.s.

NOSEWORK

Nosework by se dal volně přeložit asi jako „práce nosem“. Jedná se o úplně nový psí sport, který vychází z nejpřirozenější schopnosti všech psů – čichu. Tento sport byl poprvé zaznamenán v roce 2009 v USA na západním pobřeží ve státě Kalifornie, tam se pořádaly i první oficiální závody. V roce 2013 vznikl Nosework klub pod národním kynologickým klubem ( UKC) ve Velké Británii. Trénují se a hledají tři základní pachy - esenciální oleje z břízy, anýzu a hřebíčku.

V České republice byly uspořádány v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, během kterých se vycházelo z metodiky výcviku pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo lidských ostatků. Na základě zájmu účastníků těchto seminářů byl tento sport přiveden do České republiky, byly mu zavedena pravidla a sestaven zkušební řád pro Nosework v ČR.

Posláním tohoto sportu je zábava a využívání přirozených schopností psů. Cílem hry je zabavit a pobavit psa, čímž bude spokojený i jeho páníček. Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne.

Nosework se u nás těší stále větší a větší oblibě. Je to sport pro všechny, mladé i dospěláky či staré, rychlé i pomalejší, malé i velké. Každý najde své uplatnění. Je jedno, jestli jste zkušený psovod či nikoliv, zda se svým psem stopujete, sportujete nebo vám naopak jakýkoliv předchozí trénink chybí. Nosework je opravdu velmi flexibilní. Trénovat můžete doma, na zahradě, na procházkách, téměř kdekoliv i kdykoliv si vzpomenete a je to bezpečné. Nepotřebujete žádné speciální zázemí nebo vybavení. Pro začátek budou stačit pachové vzorky a dobrá nálada.

I u této aktivity můžeme skládat zkoušky a poměřovat schopnosti s jinými psy. V ČR se skládají zkoušky z několika směrů:
NW-N (nature) – přírodní prostředí (např. les, louka, pole)
NW-U (urban) – lidské prostředí (vybavené místnosti, stodoly, skládky a skladiště, staré továrny, parkoviště a auta samotná, zříceniny, náměstí, atd.)
NW-W (water) – vyhledávání ve vodě
NW-D (discrimination) – rozlišování v řadách předmětů a osob
V každém směru je základní nepovinná zkouška (NW-Z) a následně 3 stupně obtížnosti (NW1, NW2, NW3). V jednotlivých stupních se zvyšuje obtížnost úkrytů, zvětšuje se prostor i počet vzorků a také rušivek (napachované předměty, hračky, jídlo).
U našich kolegů na Slovensku, ve Velké Británii, Polsku či Švédsku a od roku 2017 i u nás se můžete setkat s vyhledáváním olejových silic (např. anýz, bříza, máta peprná, hřebíček, levandule). A tady se hledá ve 4 kategoriích: interiéry, exteriéry, vozidla, kontejnery. I v těchto kategoriích jsou obtížnosti rozděleny na NW-Z, NW1, NW2 a NW3.